Html 5, Java, Flash, Silverlight – מה טומן העתיד לאפליקציות הדפדפן?

הכותרת של הפוסט הזה מעט משקרת. מנקודת המבט הלא כל כך אוביקטיבית אבל עדיין נכונה, ברור שזה רק עניין של זמן עד שכל תוספי המולטימדיה לדפדפן (ובינם אדובי פלאש, סילברלייט וג'אווה אפקטס) ייעלמו לחלוטין. זה יקרה, כמובן, כשכל הדפדפנים יתמכו בכל התקנים, ותתקיים איזושהי אחידות נהדרת בין כל הדפדפנים הנפוצים בשוק. כזו שתגרום לנו, המעצבים והמפתחים של אתרי האינטרנט, לעבוד הרבה פחות קשה בנסיון נואש להתאים את האתר לכל הטכנולוגיות הקיימות כיום בשוק.

בעוד היום תוספים כמו פלאש או ג'אווה נראים לנו טריוויאליים לחלוטין (סילברלייט קצת נכשלה בעניין הזה), בעתיד נראה שתוספים אלו יאבדו מהמשמעות (ומהצורך) שלהם. Open Web הולך ותופס תאוצה (כחלק מהעניין, אפשר לראות אתרים המציעים שירותים שבעבר היינו מורידים תוכנות בדיוק בשבילן) והדפדפן מוכיח שהוא יכול לעשות את כל מה שעושים התוספים – גם לבד, והאמת שגם בלי להתאמץ יותר מדי.

בעבר, היה זה עדיף מבחינתך לא לציין את העובדה שאתה יודע HTML. השפה נתפסה כשפה מיושנת, ככלי חסר ערך ובצדק. את הדברים הגדולים ביותר, כמו הטפסים, האנימציות, העיצוב – לקחו ממנו. HTML 5, כך מסתמן, הולך להחזיר את הכבוד האבוד של HTML, בתכונות שלא מאכזבות את יכולותיה של פלאש 7 (שיצאה בשנת 2003). האמת היא, שכבר היום אנחנו יכולים לראות חלק מהיכולות של HTML 5 אצלנו בדפדפני "הדור הבא", למשל Firefox 3 או Internet Explorer 8. אפשר לראות כבר היום את השימוש בתג הנהדר Canvas, שמאפשר לנו לראשונה להציג תלת מימד שנבנה בדפדפן, למשל.

אולי עדיף שלפני שאתחיל לשפוך ולהסביר למה בעוד כמה שנים לא נדע יותר מה זה פלאש, נביא את הטענה ההפוכה. אדובי טוענת שאין לה ממה לחשוש משתי סיבות עיקריות: הראשונה היא ההיכרות והנוחות של המשתמשים עם פלאש (אפשר אפילו לקרוא לזה שמרנות) והשניה, היא שעד שייצא אל אוויר העולם יעברו עוד מספר לא מבוטל של שנים (כרגע הוא מתוכנן לצאת ב2012), ועד אז יכולותיה של פלאש יהיו אפילו יותר גדולות.

מנגד, עומדים האנשים הריאליים שכבר למדו מנסיון העבר. הגמוניה היא לא אינסופית. הספקנים יכולים להסתכל על הכשלון החרוץ של דפדפן נטסקייפ כדוגמא – כשהגיעה אלטרנטיבה טובה יותר, היא חטפה את השוק בסערה. נכון, אתרים כמו YouTube עדיין משתמשים בטכנולוגיה של פלאש, אך מסתמנות אלטרנטיבות שהן לא בהכרח רעות. אחת מהן היא טכנולוגיית סילברלייט, שכרגע מתמקדת בהעברת סרטוני וידאו באיכות גבוהה עד גבוהה מאוד ביעילות. השניה היא HTML 5, שמציג לראשונה את תג Video שיעשה את החיים של כולנו הרבה יותר קלים.

הסיבה השניה מעט יותר ריאלית, וייתכן שיכולותיה של HTML 5 באמת יהיו מעט מיושנות יחסית לזמנן. אבל חשוב לזכור שעל מנת להציג את הטכנולוגיה הזו לא נצטרך שום תוסף, פן שמקנה לטכנולוגיה ייתרון מאוד מוחשי. בנוסף, טכנולוגיית HTML 5 כל הזמן מתפתחת, ועם דחיפה מספיק טובה של קהילת המפתחים העולמית או קהילת המשתמשים העולמית, ההשתלטות תהיה מהירה ותכאב רק קצת.

3 תגובות ל “Html 5, Java, Flash, Silverlight – מה טומן העתיד לאפליקציות הדפדפן?”

 1. אני לא מסכים, פלאש מאז ומעולם באו עם פתרונות שליישם אותם בצורה ישירה על ידי HTML וטכנולוגיות צד שרת נוספות היה מביא תוצאה פרימיטיבית, ושאינה פועלת על כלל הדפדפנים.
  ניסית פעם לבנות צ'אט ב-AJAX מול פלאש? ההתמודדות של פלאש היא הרבה יותר טובה, והשימוש ב-JAVA עוד יותר מתאים.

  לדעתי HTML5 והשינויים שיביא אכן מבורכים, אבל הם לא אלו שנועדו לפתור אותנו מטכנולוגיות עזר כמו פלאש או סילבר, שמביאים לידינו בדיוק את מה שהטכנולוגיה של HTML לא מיועדת לעשות.
  תחשוב על האפשרויות ש-YOUTUBE מציע בעת סרטון: טעינה נוחה, כפתורי שימוש בנגן, אפשרות לפרסומות, אפשרות לכתוביות, HD… לא את כולם יהיה נכון ליישם באמצעות HTML, ולמרות שזה אפשרי, לדעתי רצוי שלא.

  הטכנולוגיות האלו באו לשפר את מה שקיים, ועם צאת HTML5 הן יביאו דברים שהתקן בצורה טבעית לא אמור לעשות, מה שיביא למתכנתים אפשרות לחיים יותר קלים.

 2. זכותך לטעות. 🙂
  ההתחזקות של HTML היא עניין שהיה צריך להגיע כבר מזמן, ולדעתי כדאי שתפריד בין מה שהיה עד היום למה שיהיה מעכשיו. בעמוד הבית של פיירפוקס 3.5 היה סרטון וידאו שנטען עם העמוד, כולל כפתורים מתאימים ולא צרך כלל בתוספים – ככה לפי דעתי צריך להראות האינטרנט. תג הוא משהו שאין לי מושג איך הסתדרנו בלעדיו. הוא משתלב בצורה נהדרת עם שאר התוכן, נטען בצורה מהירה, וממש לא פרימיטיבי כמו שאמרת. הצורות הפרימיטיביות היו עד HTML 4, החל מעכשיו זה ממש לא פרימיטיבי.

 3. אני מסכים עם העובדה שזה צריך להיות ככה, אבל יש דברים שאני לא מצפה שיוחלפו ב-HTML, בדיוק כמו מערכת הצ'אט שאמרתי, AJAX לא מתאים בגלל אופי העבודה איתו, למרות שכיום אני יודע איך להקל בהרבה על השרת (יכול להיות שהוא כן מתאים כפי שאני יודע לעבוד איתו כיום ומה שבניתי אז היה סתם גרוע, אבל זה גרם לי לפתח כמה דעות על ה-AJAX).
  HTML אמורה לסווג את התוכן ובהחלט לא להיות לצורך גרפי (בשבילז ה יש CSS) או לאפשר אפליקציות, וכאשר פלאש עושה את העבודה אני לא רואה סיבה לוותר עליו.

  יותר מזה, אתה לא יודע מה פלאש יציע בהמשך.
  דרך אגב, לא יכול להיות שאני טועה כי אני מבסס דעה מתוך דברים קיימים, וכל עוד הבסיס של המידע שלי לא שגוי, הדעה לא יכולה להיות שגויה בדיוק כי היא כפי שאני רואה זאת.

  יש מצב ש-HTML5 יביא למפלת הפלאש, אישית אני לא משתמש בפלאש באתרים כי תמיד אני מוצא דרך אחרת, אבל נראה לי מוגזם לוותר עליו תמורת תקן אותו כל דפדפן הולך לפרש אחרת.

הוסף תגובה