סטודיו לבניית אתרים בקלות: dropbox ושרת ביתי – שילוב מנצח

אני בטוח שכל מי שקורא את הפוסט הזה ויצא לו לנסות לבנות אתר בצוותא, מה שנקרא "דרך המסנג'ר" מכיר את התופעה: כאשר הפרטנר אינו מוחשי לידך אתה נתקל בהמון קשיים – קשיי תקשורת ותשתית. האנשים שאני מכיר לרוב בחרו בפתרונות הפשוטים והאינסטינקטיביים לפתרון חלקי של הבעיות האלה. אם זה בעזרת שליחה תמידית של הקבצים עליהם עובדים דרך תוכנות המסרים המיידיים (מה שגורם לאיטיות וסרבול, ולא פעם לבזבוז זמן כששני הצדדים מעדכנים את הדף בו זמנית) ובין אם זה פתרון אחר, גם הוא אינסטינקטיבי לא פחות – לעבוד על שרת משותף, אך לזה חסרון גדול – שרתים מעצם היותם שרתים הרבה יותר איטיים מאשר עבודה על המחשב. הם גם מספקים הרבה פחות פרטיות ממה שאנחנו רוצים כיאה לפרויקט בתחילת דרכו.

ובכן, בעת עבודתי עם חברי אלירן פאר (הידוע בכינויו "בלוז"), מצאנו פתרון הרבה יותר טוב: התקנו שרת ביתי על שני המחשבים שלנו, בעזרת התוכנה EasyPHP (אבל אני מניח שכל תוכנת שרת בקלות תעבוד, כמו למשל Wamp, בחרנו בEasyPHP בגלל היכרות מוקדמת עם התוכנה), ואילו את תיקיית השרת שיתפנו על ידי התוכנה dropbox.

dropbox היא אולי התוכנה היעילה ביותר שראיתי מזה שנים. התוכנה משתמשת בצבא של שרתי-ענן שמעלים את תוכן התיקיה אותה אנו משתפים באופן תמידי, עם כל עדכון של הקבצים, ומעדכנים את כל המחשבים בקבוצה. ובתרגום לעברית פשוטה: כל שינוי שאני עשיתי בקבצי השרת התעדכן באופן מיידי במחשבו של אלירן, וכך גם להפך. רענון פשוט בדפדפן הציג לי את הגרסא של הקובץ עליה אלירן עבד באותה דקה בדיוק, התראות מודיעות לי כשהוא מעדכן את הקבצים, גיבויים של הקבצים נשמרים באופן אוטומטי והשרתים המהירים גורמים לעבודה להיות חלקה מתמיד.

הבעיה היחידה היא בעבודה עם sql – לא מצאנו דרך יעילה מספיק לעדכן ולשתף במהירות את אותו המסד, אז החלטנו להתחבר אל שרת חיצוני.

אני בטוח שהעבודה בשיטה הזו תפתח חלון הזדמנויות לעבודה מהירה, בטוחה וקלה יותר לכלל קהילת המפתחים ממנה אני חלק. אני מגיש לכם את הפתרון הזה בעיניים עצומות ובבטחון ואני סמוך ובטוח שהפתרון הזה יעשה את החיים שלכם להרבה יותר קלים.

5 תגובות ל “סטודיו לבניית אתרים בקלות: dropbox ושרת ביתי – שילוב מנצח”

  1. בהחלט. 😀

  2. זה על אותו משקל של TortoiseSVN?

  3. אין לי מושג מה זה, אז אהמר ואומר לא

  4. בבדיקה שערכתי כן מדובר על רעיון הדומה ל-SVN, ההבדל העיקרי הוא ש-SVN מתעדכן בעת בקשה, ועובד על פי חבילות (אתה יוצר מעמסת עדכונים ואז שולח לשרת, והשותפים יכולים לעדכן לגרסה מסוימת כרצונם), ואילו Dropbox עובד ככה שהסנכרון הוא מיידי לכל קובץ יש גרסה על פי השינוי (ולא לפי מתי החלטת לשלוח אותו לשרת).

    מה עדיף? תלוי בשימוש ובצורך.

  5. אלון, זה בד"כ נקרא כלי בקרת תצורה. לי אישית יצא לעבוד עם VSS (Visual Source Safe) ועם SVN, שמתממשק ישירות עם ה Visual Studio (מה שהיה די נוח, אלמלא השרת היה עמוס, ולא היו באגים. בדברים כאלה צריך להזהר… כי אצלי למשל, התוצאות היו הרות אסון בפרויקט מאוד חשוב… >< אם אתה רוצה, אספר לך ברחבה מתישהו אחר P:

הוסף תגובה